Parašykite mums

info@sumanisauga.lt

Ar man patinkanti programėlė nėra pavojinga?

pavojinga programėlė

Šiandien sukurta milijonai puikių programėlių mobiliems įrenginiams. Ir jos tikrai mums visiems padeda sveikiau, patogiau ir produktyviau gyventi, bei dirbti. Tačiau ne visos iš jų yra tokios nekaltos. Vis dažniau pasitaiko atvejų kai žmonės supranta jog įdiegta programėlė yra pavojinga.

Kokia programėlė yra pavojinga?

Iš pradžių verta apžvelgti, kokios programėlės apskritai gali atsirasti mūsų įrenginiuose. Manau teisinga būtų programėles grubiai suskirstyti į tris grupes.

Pagrindinės programėlių grupės:

1. Naudingos ir mums įprastos programėlės.

Tai yra visos programėlės kurios yra sukurtos sąžiningai uždirbti pinigus programuotojams. Tokios programėlė tikrai dažnai yra labai padedančios ir naudingos tiek profesinėje veikloje, tiek laisvalaikiu.

2. Potencialiai pavojingos programėlės.

Šios programėlės iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti visai nekaltos, tačiau einant laikui ir formuojantis vartotojų patirčiai aiškėja, jog programėlė gali būti naudojama ne visai aiškiems tiklams. Paskutinis ryškus to pavyzdys programėlė „FaceApp“. Jos grėsmių analizę galite rasti Nacionalinio kibernetinio saugumo centro tyrimo ataskaitoje.

3. Kenkėjiškos programėlės.

Ši programėlių grupė manau yra pati pavojingiausia. Šios, itin pavojingos programėlės yra kuriamos su tikslu Jums pakenkti. Tai reiškia, įsidiegus tokią programinę įrangą kyla grėsmė, jog asmeniniai Jūsų duomenys gali būti pagrobti, kyla grėsmė tinklo saugumui ir žinoma prisijungimo duomenys prie finansinių sistemų taip pat gali būti lengvai pasisavinti.

Kenkėjiška programėlė.

Toliau, šiame straipsnyje aprašysiu pačią bjauriausią pavojingą programėlę – kenkėjišką. Nepaisant to, kad rašau vienaskaita, daugiau į negražius pavyzdžius, šiame tekste, pirštu nebaksnosiu. Rašydamas kalbu bendrąja prasme. Rašysiu apie kenkėjiškas programėles apskritai.

Kaip jau minėjau, tokios programėlės yra sukurtos tiesiog įžūliai Jums pakenkti ir savintis informaciją bei Jums priklausančius duomenis. Tokių programėlių ypatingai reikia stengtis išvengti savo įrenginiuose.

Laimei yra keletas neblogai veikiančių priemonių, kaip galime išsiaiškinti, kad programėlė gali kelti grėsmę, dar prieš ją įdiegiant. Ir dar smagiau, kad norint tai suprasti nereikia būti programavimo ar kibernetinio saugumo specialistu.

Kaip atpažinti potencialiai pavojingą programėlę?

a) Programėles siųskitės tik iš patikrintų programėlių parduotuvių.

Atrodo akivaizdu, tačiau gali pasitaikyti atvejų, kai Jums patraukli programėlė yra siūloma atsisiųsti iš įprasto mums internetinio puslapio arba programėlei atsiųsti yra generuojama kokia nors nuoroda įrenginyje ar gautoje SMS/MMS žinutėje. Jokiais būdais nesinaudokite tokiais pasiūlymais. Jeigu Jums mirtinai reikia tokios programėlės, ignoruokite nuorodą ir keliaukite jos ieškoti į didžiąsias parduotuves – Google Play arba Apps Store. Visgi pasitaiko atvejų, kai netgi šiose gana saugiose platformose randama pavojingų programėlių.

b) Atkreipkite dėmesį į programėlės ikonėlę.

Ši gudrybė yra itin paprasta, tačiau dažnu atveju neblogai veikianti. Visuomet atkreipkite dėmesį kaip atrodo pagrindinė programėlės ikonėlė, programėlės parduotuvėje. Dažnu atveju sukčiai nesivargina kurti tokio lygio dizaino, kokį siūlo legalių programėlių kūrėjai. Kenkėjiškos programėlės ikona gali būti ne itin išvaizdi, gremėzdiška. Kitaip tariant galite rasti ikonėlių dizaino bjaurūjį ančiuką. Tik jis iš tiesų gali būti bjaurus.

c) Patikrinkite aprašymą.

Programėlės aprašymas yra kitas punktas į kurį vertėtų atkreipti dėmesį. Gali pasitaikyti atvejų, kai didžiosios programėlių parduotuvės aprašymus stengiasi versti į lietuvių kalbą. Aš siūlau žiūrėti anglišką programėlės aprašymą. Tokia kalba yra originalo, nepaisant to, kas yra jos programuotojai.

Aprašyme originalo kalba gali pasitaikyti gramatinių ar rašybos klaidų. Gali būti, kad aprašymas apskritai yra neaiškus. Ir šie požymiai labai stipriai signalizuoja, kad programėlė mažų mažiausiai gali būti „negyva“ arba dar blogiau programėlė bus pavojinga.

d) Peržiūrėkite atsiliepimus.

Didžioji dalis programėlių parduotuvėse turi vartotojų atsiliepimus ir reitingą. Atidžiai peržiūrėkite ką apie programėlę rašo kiti žmonės. Pažiūrėkite kaip ją vertina. Tokia informacija yra be galo kokybiška ir naudinga Jūsų apsisprendimui ar programėlę galiausiai verta įsidiegti.

e) Programėlės kūrėjų puslapis.

Galiausiai – apsilankykite programėlės programuotojų puslapyje. Toks žingsnis tikrai yra gera praktika įsidiegiant kiekvieną programėlę į savo įrenginį. Taip galite plačiau sužinoti apie pačią programėlę ir kas ją kūrė. Tokiame puslapyje taip pat turėtumėte rasti socialinių tinklų nuorodas, kūrėjo kontaktus ir kitą aktualią informaciją, jeigu programėlė yra kurta sąžiningai uždirbti.

Ir priešingai, jeigu programėlė pavojinga, dažnai aukščiau išvardinti metodai Jums padės suprasti, kad kažkas čia yra nelabai gerai. Žinodami rizikas galėsite objektyviai svarstyti ar norima programėlė tikrai yra šiuo metu tokia reikalinga.

Taip pat noriu atkreipti dėmesį į pavojus, kurie slypi namų tinklo įrenginiuose. Paskaitykite straipsnį – Kenkėjiška programinė įranga namuose. I dalis.

Please follow and like us:
error

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *