Parašykite mums

info@sumanisauga.lt

Kenkėjiška programinė įranga namuose. I dalis.

kompiuteriniai virusai

Vaikams turime tokį posakį – “Saugokis nepažystamų”. Ši atsargumo priemonė yra labai aktuali ir moderniais laikais. Šiandien, kai daugelį darbų atliekame ir laisvalaikio praleidžiame internetinėje erdvėje, mums reikia tokio pat atsargaus požiūrio, kokį bandome įdiegti savo vaikams. Turime pereiti į kitą gatvės pusę pamačius nepažystamąjį. Ši atsargumo taisyklė tampa dar labiau aktuali, kai imame analizuoti mūsų įrangos statistinius duomenis. Fiksuojama, kad apytikriai kas trečias prie interneto prijungtas įrenginys pasaulyje yra užkrėstas kokio nors tipo kenkėjiška programa.

Šiandien noriu apžvelgti dažniausiai pasitaikančią kenkėjišką programinę įrangą sutinkamą namų tinklo įrenginiuose. Kitaip tariant nagrinėsime didžiausius namų interneto ir tinklo priešus.

Dažniausiai pasitaikančios kenkėjiškos programos namų tinklo įrengiuose:

Kompiuteriniai virusai

Apie juos visi esame girdėję ir mes visi jų bijome. Kiekvieną dieną interneto vartotojų kompiuterius bando pasiekti kompiuteriniai virusai. Jie yra dažniausiai pasitaikanti kenkėjiška programa bandanti apeiti skaitmeninę apsaugą. Statistika rodo, jog vidutiniškai 33% namų kompiuterių yra užkrėsti kenkėjiškomis programomis ir beveik pusė iš jų yra virusai.

Kompiuteriniai virusai yra dalelė programinės įrangos, kuri suprojektuota plisti iš vieno kompiuterio į kitą. Virusai dažniausiai yra siunčiami elektroniniu paštu prisegtuose failuose ar atsisiunčiant juos iš nesaugių internetinių puslapių su tikslu būti įdiegtiems Jūsų kompiuteryje ar kituose kompiuteriuose sujungtuose Jūsų tinkle. Virusai sugeba siųsti „spamo“ žinutes, išjungti įrenginio saugumo nustatymus, klastoti ar vogti informaciją iš Jūsų kompiuterio įskaitant asmeninę informaciją, tokią kaip slaptažodžiai ir sugeba ištrinti informaciją esančią kompiuterio kietajame diske.

Apgavikiškos saugos programos

Suvogdami kompiuterinių virusų baimes sukčiai sumanė būdų kaip tuo pasinaudoti ir sukūrė tam naujas priemones.

Apgavikiška saugos programinė įranga yra kenkėjiška programinė įranga. Ji stengiasi suklaidinti vartotojus, kad jų kompiuteryje yra virusas arba, kad jų saugumo priemonės nėra atnaujintos. Tuomet ji siūlo įdiegti arba atnaujinti vartotojo saugos nustatymus ir programas. Apgavikiška programinė įranga prašo kompiuterio naudotojo leidimo atsisiųsti jų programinę įrangą ištrinančią aptiktus virusus, arba sumokėti už tokį įrankį. Abiem atvejais sutikus su rekomendacijomis, kompiuteryje būna įdiegiama dar pavojingesnė kenkėjiška programa.

Trojos arkliai arba Trojanai

Istorijoje yra pasakojimas – „Trojos arklys“, kai užpuolikai apgaulės būdų pateko į saugomą teritoriją ir joje galėjo veikti.

Kompiuterių pasaulyje „Trojos arklys“ turi labai panašių tikslą. „Trojos arklys“ arba „Trojanas“ yra kenkėjiškas užpuolimo kodas arba programinė įranga, kuri trigdo naudotojus, siekia būti aktyvuota, apsimesdama legaliomis programomis.

„Trojanai“ dažniausiai plinta elektroniniu paštu, ji gali būti gaunama iš Jūsų pažystamo, kaip elektroninis laiškas su prisegtu kokiu nors failu. Jums atidarius laišką, Jūs nedelsiant atsisiunčiate kenkėjišką programinę įrangą į savo kompiuterį. Taip pat „Trojanai“ plinta pasitelkiant netikras reklamas, laukiant kol vartotojai jas spustels.

Kompiuteryje „Trojos arklys“ gali savintis Jūsų slaptažodžius, registruodamas klavišų paspaudimus, užgrobti interneto kamerą ir vogti kitus kompiuteryje esančius vertingus duomenis.

Reklamos ir šnipinėjimo programos

Reklamos programinė įranga laikome bet kokias programas, kurios sukurtos kaupti duomenis apie Jūsų naršymo įpročius ir pritaikyti turimą informaciją rodant Jums reklamas, ir iššokančius langus. Reklamos programinė įranga duomenis renka su Jūsų sutikimus, ji netgi yra teisėtas pajamų šaltinis įmonėms kurios nemokamai leidžia naudotis jų programa, tačiau programose yra rodomos reklamos, kol ja naudojatės. Dažnai reklaminė programa savo sąlygas įterpia į naudotojo sutarties dokumentus. Šias sąlygas galima išsiaiškinti skaitant naudotojų taisykles programinės įrangos diegimo metu, su kuriomis turite sutikti.

Reklamų programinės įrangos buvimas Jūsų kompiuteryje pastebimas kai pradeda atsirasti naršyklės iššokantys langai, ir kartais tokios programos veikimas gali sulėtinti kompiuterio procesoriaus ar interneto ryšio darbo greitį.

Kai reklamos programinė įranga yra įdiegiama į Jūsų kompiuterį be Jūsų sutikimo, ji yra laikoma kenkėjiška programa.

Šnipinėjimo programos veikia panašiai kaip reklamos programinė įranga. Tačiau šnipinėjimo programos į Jūsų kompiuterį įdiegiamos be Jūsų žinios. Šios programos gali turėti raktų kaupiklius, kuriuose įrašoma asmeninė informacija įskaitant elektroninių paštų adresus, slaptažodžius, net kredito kortelės numerius. Tai yra pavojinta nes kyla didžiulė rizika tapatybės vagystei.

Trumpai tiek. Tačiau tai toli gražu ne viskas. Dar šiek tiek aprašytų pavojų rasite straipsnio antroje dalyje – Kenkėjiška programinė įranga namuose. II dalis.

Patinka turinys? Užsiprenumeruok naujienlaiškį:

Please follow and like us:
error

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *