Parašykite mums

info@sumanisauga.lt

Programos leidimai

programos leidimai

Viena mano didžiausių baimių įsideigiant naują programėlę į mobilųjį įrenginį yra programos leidimai. Beveik visuomet ji manęs ko nors paprašo. Tuomet man ateina mintis – ach, ir vėl….

Yra daugiau nei 100 įvairių tipų leidimų programoms ir daugelis programų leidimų prašo daugiau nei joms iš tiesų reikia tinkamai veikti. Dar blogiau, daugelis žmonių išsamiai nežino, ką kiekvienas iš leidimų iš tiesų reiškia.

Programos leidimai išsamiai

Kaip sužinoti apie leidimus

Įsidiegiant programą į mobilų įrenginį, prieš tai visuomet derėtų susipažinti su jos taisyklėmis. Ten dažniausiai ir yra informacija apie visą programėlės veikimo principą, kaip duomenys renkami, kaip saugomi, ir kokie programai veikti leidimai yra reikalingi. Deja ir pats tokias taisykles skaitau labai retai.

Žinoma, keliaujant toliau, tvarkingai suprogramuotas appsas, mūsų turėtų klausti ar sutinkame leisti naudoti programai leidimus. Ir pateikiamas jų sąrašas ekrane, mums tiesiai į panosę.

Populiariausi prašomi leidimai

Yra leidimai, kurių programos prašo dažniausiai. Juos, su trumpu aprašymu noriu aprašyti plačiau.

Storage/Vidinė atmintis – ar sutinkate leisti programai keisti arba ištrinti atmintyje saugomą turinį? Programos dirbančios su nuotraukomis ar vaizdo įrašais pageidauja leidimų panašių į šį.

Device calls/Įrenginio skambučiai nuskaito įrenginio būseną ar tapatybę. Kai kurios programos nori teisės žinoti apie tavo skambučius, kad galėtų pristabdyti veiklą, kai kalbate telefonu ar kas nors tau skambina.

Network communication/tinklo informacija – pilna interneto ar tinklo prieiga. Šio leidimo prašo dažniausiai programos turinčios reklamos įskiepių. Interneto joms reikia, kad galėtų atsisiųsti reklaminę informaciją kai naudojate minėtą programą.

Location/vietovė – šis leidimas prašo leisti grubiai įvertinti kur esate. Vietovės nustatymas yra paremtas interneto tinklo struktūra. Lietuvoje ši funkcija yra prastai veikianti, nes nėra aiškių taisyklių ir tvarkos šioje tinklo dalyje. Tokio leidimo prašo daugelis žaidimų su reklamų įskiepiais, taip jie stengiasi kuo geriau pritaikyti rodomas tau reklamas.

System tools/sistemos įrankiai – sulaiko įrenginį nuo užmigimo. Dažniausiai tai reiškia, kad naudojantis programėle tavo telefonas ar planšetė neįjungs miego ar energijos taupymo režimų.

Contacts/kontaktai – leidimas naudotis kontaktų duomenų baze. Bet kuriai socialinio tinklo ar pranešimų, susirašinėjimo programėlei yra reikalingas toks leidimas. Tokios programos nori prieiti prie tavo kontaktų duomenų bazės, kad galėtų ją naudoti tau bendraujant su draugais.

Ar galiu nesutikti?

Ką gi. Dažniausiai prašomi programos leidimai mums yra jau pažystami. Taip pat ką tik juos išmetė mums ekrane ir reikalauja sutikti su jais. Mes galime sutikti arba ne.

Sutikus su programos leidimais mums dėl to galvos niekas daugiau nekvaršins. Dažniausiai tokį sutikimą programa įsimena visam laikui ir daugiau jis nėra kartojamas.

Tačiau galite neduoti sutikimo ir neleisti programai pasiekti duomenų, kurių nenorite jai rodyti. Beveik visuomet programos diegimas vis tiek bus užbaigtas sėkmingai. Tačiau vėliau naudojantis programėle ji tau primins, kad nėra suteiktas vienas ar kitas leidimas ir pilnam funkcionavimui prašys patvirtinti leidimą naudotis tam tikrais duomenimis ar prieiga.

programos leidimai iPhoto

Kaip koreguoti įdiegtos programėlės leidimus

Galiausiai gali būti taip, kad įdiegei krūvą programėlių ir nekreipei dėmesio į joms suteikiamus leidimus. Tiek Android, tiek iOS leidžia koreguoti leidimus pagal jų rūšį arba pagal tai, kokiai konkrečiai programai, kokie leidimai yra suteikti. Taip galite peržiūrėti sąrašą programų ir peržiūrėti visus leidimus.

Kaip peržiūrėti ir koreguoti leidimus Android sistemoje galite rasti puikų aprašymą Google palaikymo puslapyje.

Tokio ar panašaus paaiškinimo Apple palaikymo puslapyje neradau. Tačiau turiu pakankamai informatyvią nuotrauką. Keliaukite į iOS nustatymus, ten rasite skyrelį Privacy

iOS programos leidimai

Čia gali rasti visus leidimus, kurie gali būti suteikiami įrenginyje įdiegtoms programoms. Taip pat, čia pat galite tuos leidimus ir koreguoti.

Jeigu manai, kad vienai ar kitai programai kažkoks leidimas yra perteklinis, tučtuojau tai gali pakeisti ir tą leidimą atšaukti.

Nesusipažinus su Android ir iOS operacinių sistemų veikimu ir nežinant programėlių veikimo principų gali pasirodyti baugus visoks leidimų prašymas. Ypač kai tai susiję su vieta, mano turimais kontaktais ir panašiai. Tokia informacija yra man gana jautri. Be abejo reikia nepamiršti grėsmių įsidiegti tikrai piktavališką programėlę. Apie tokias rašiau straipsnyje – Ar man patinkanti programėlė nėra pavojinga?

Labai džiaugiuosi, kad skaitai straipsnius ir giliniesi. Po truputį geriau susipažinsime kaip dalinamės savo duomenimis ir kaip nuo to apsisaugoti, jeigu galime ir to norime.

Patinka turinys? Nepraleisk naujausių įrašų, užsisakyk naujienlaiškį:

Please follow and like us:
error

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *